با به پایان رسیدن مهلت ثبت ایده برای شرکت در اولین هاکتون بانکی ایران، زمان به انتخاب ایده ها برای حضور در این رویداد رسیده است. بررسی اولیه ایده های ثبت شده، نتایج جالبی را به همراه داشت.

  • تعداد زیادی از ایده­ های ثبت شده فوق العاده جدید و خلاقانه هستند. این موضوع نشان از خودشناسی بالای شرکت کنندگان و همچنین شناخت بسیار عالی از نیاز و ایده در میان شرکت کنندگان هستش.
  • تعدادی از ایده­­ ها بر اساس نمونه های مشابه خارجی هستند. این موضوع نه تنها بد نیست بلکه بسیار خوب نیز هست. شناخت نیاز و الگوگیری از یک محصول موفق راه کاری بسیار درست برای تولید محصولی جدید است و تنها نباید فراموش کنیم که الگو گیری شروع کار می باشد، بوم سازی ایده و همچنین خلق نوآوری در آن، اصل راه برای رسیدن به محصولی ناب هستش.
  • تعداد اندکی از ایده های ثبت شده چندان مرتبط با موضوع رویداد نیستند. اگر چه ایده های ثبت شده بسیار جالب هستند اما به خاطر موضوع خاص رویداد، کارزار هکاتون بانکی توسن جایگاه مناسبی برای ارائه برای آنان نیست.
  • اما مهمترین موضوعیکه در بررسی ایده ها دیده شد، اون هستش که برخی از  ایده ها مشابه یا حداقل نزدیک به هم بودند. این موضوع حکم تاییدی بر خاص بودن ایده ارائه شده هستش اما روند کار را برای صاحبان ایده ها سخت تر می کند. زیرا نیاز به مزیت رقابتی را برای ایده آنها بیشتر مطلبد و حالا باید هر فرد به دنبال ایجاد حداقل یک ویژگی خلاقانه در رابطه با ایده خودش باشد.

با به پایان رسیدن بررسی اولیه ایده­ ها، تعدادی زیادی از ایده ها برای حضور در مسابقه واجد شرایط انتخاب شدند، برای همین داوران تصمیم گرفتند که از هر کدام از صاحبان ایده های برگزیده مرحله اول  دعوت کنند تا برای یک گپ دوستانه زمانی را با هم بگذرانند. حالا که زمان به ارائه ایده به صورت حضوری رسیده، لازم می دانم که چند تا راهنمایی برای حضور بهتر و موفق تر به همه برگزیده های مرحله اول داشته باشم.

  • اولین و یکی از مهمترین ملاکها برای تیم انتخاب کننده تسلط است. تیمی که با تسلط بهتری ارائه خودش را انجام می دهد، نشان می دهد که اول اعتماد نفس بالایی برای انجام کار دارد و دوم این که ایده خود را بسیار پرورش داده و حتی با آن زندگی کرده است. لازمه ارائه مسلط، استفاده از جملات پیچیده در ارائه نیست بلکه یک ارائه مسلط ارائه ای است که با ساده، کوتاه و قابل درک ترین جملات، مطالب ارائه شود. پس سعی کنیم به جای استفاده از حجم عظیمی از مطالب، تنها با چند جمله ساده ایده خود و مسائل مربوط به آن را به نمایش بگذاریم.
  • بحث های فنی و تکنیکی را کنار بگذاریم و سعی کنیم بر روی کسب و کار مدنظر خودمون تاکید کنیم. بهتر است برای ارائه روی مدل کسب و کار و اجزای آن متمرکز شوید. اجزایی که از مدل کسب و کار خودتان مهمتر می دانید را ارائه دهید و سعی کنید سوالهای کلی که به ذهنتان می رسد ممکن است از شما پرسیده شود را در ارائه پاسخ دهید.
  • اگر تیم شما بیشتر از یک نفر هستش سعی کن حداقل دو نفره یا بیشتر برای ارائه حاضر باشید و ارائه خودتان را نیز تیمی انجام دهید. اینطوری قدرت تیمی و همچنین کار تیمی خودتان را هم نشان می دهید.
  • زمان را فراموش نکنید. زمان ارائه چندان زیاد نیست اما همین زمان کوتاه کافی ترین زمان برای ارائه یک ایده ناب هستش. سعی کنید کمترین اما مفید ترین حجم مطلب را برای ارائه حاضر کنید. در حقیقت این ارائه خودش زمان مناسب برای ارائه یک MVP از کار برای داوران است.
  • فراموش نکنیم که این ارائه یک گپ دوستانه و غیر رسمی هستش، پس آزاد و راحت و به دور از هر گونه تشریفات رسمی برای این ارائه حاضر شویم.

این مرحله تازه راند اول برای افرادی می باشد که تصمیم دارند در این رویداد به بهتری جایگاه دست پیدا کنند و هنوز برای رسیدن به هدف نهایی چند راند دیگر باقی مانده است. پس آماده باشید.

به زودی با شما تماس می گیریم…

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه

سلام،
با تشکر از این حرکت مثبت و نو.
متن این پست هم بسیار عالی، روان و سلیس نوشته شده.
فقط در جمله : تعداد زیادی از ایده­ های ثبت شده فوق العاده جدید و خالقانه هستند. این موضوع نشان از خودشناسی بالای شرکت کنندگان و همچنین شناخت بسیار عالی از نیاز و ایده در میان شرکت کنندگان هستش.
فکر میکنم اگر کلمه “خالقانه” رو به “خلاقانه” تبدیل کنید بهتر هست.
فقط یه پیشنهاد بود.
باز هم ممنون.

سلام
ممنون از اطلاع رسانیتون
دوست دارم صریح و واضح بگم چه اطمینانی وجود داره که ایده های دریافتی بعد از جلسه توضیحی بیشتر به سود خود توسن استفاده نشه و مشارکت واقعی باشه
چون توسن زیر ساخت و سرمایه و تیم رو داره تنها با داشتن ایده میتونه بازار ایده خودش رو کاملا خصوصی بدون شراکت صاحب و خالق ایده ها داشته باشه
ممنون میشم توضیح بدین
امیدوارم از نوع بیان من دلخور نشده باشید منظورم روند کلی جذب ایده هستش که توی ایران بدون قرار داد حفظ ایده و حقوق صاحب ایده انجام میشه.
با تشکر

همایون محبوبی
آبان ۶, ۱۳۹۴ ۱۵:۴۴

ببینید یک قانون کلی در خصوص ایده ها وجود دارد و آن این است که همزمان در لحظه ای که شما به یک ایده فکر میکنید، ۱۷ نفر دیگر هم در دنیا به این ایده فکر میکنند.
اما شرکتهای بزرگ به دلیل مدل کسب و کارشان رو به ایجاد نوآوری ، نگاه به بیرون سازمان خود دارند، نمونه بارز آن گوگل و فیس بوک که روی نوآوریها سرمایه گذاری می کنند.
از طرفی ایده ای هم که در ذهن شما باشد و بستری برای اجرایی شدن آن وجود نداشته باشد، به هیچ دردی نمیخورد.
ما در توسن بوم بستر لازم برای اجرایی شدن ایده های شما را فرآهم می کنیم، شما هم باید با یک سازماندهی مناسب باید بتوانید محصول خود را تولید کنید.
قطعا در این فرآیند همه ذینفعان سود خواهند کرد.

ان شالله به زودی یک مطلب در خصوص نواوری و شرکتهای بزرگ در وبلاگ قرار خواهیم داد.
به امید دیدار شما در توسن بوم:)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *